Aktualności

5 zasad bezpiecznych zakupów w internecie

Data: 2016.05.04

Zakupy on-line i przelewy przez internet cieszą się coraz większą popularnością wśród Polaków. E-sklepy odwiedza regularnie kilkanaście milionów polskich internautów. Są to osoby potencjalnie narażone na zagrożenia czyhające w wirtualnym świecie. Często słyszymy o nierzetelności sprzedawców, oszustwach finansowych czy przechwyceniu danych z kart płatniczych lub rachunków bankowych podczas wykonywania transakcji. Co można zrobić, by tego uniknąć? I jak sprawić, aby wady nie przysłoniły nam korzyści, które niosą za sobą zakupy przez internet?

Przede wszystkim musimy być uważni, aby z nieprzebranej puli stron internetowych wybierać wyłącznie te bezpieczne i godne zaufania – mówi Artur Wojtczuk, dyrektor Linii biznesowej płatności internetowe w KIR, który odpowiada za rozwój systemu bezpośrednich płatności internetowych Paybynet. – To samo tyczy się wyboru odpowiedniego sposobu płatności on-line. Wraz z rosnącą popularnością e-zakupów rośnie też lawinowo liczba sklepów. Niestety nie wszystkie są godne zaufania. Dla nas, konsumentów, bardzo ważne jest umieć rozpoznać te podejrzane i w porę ustrzec się przed ewentualnym oszustwem – dodaje A. Wojtczuk. Aby zmniejszyć ryzyko do minimum, wystarczy pamiętać o kilku istotnych kwestiach.


1. Korzystaj wyłącznie z pewnego komputera


Wybór komputera to pierwsza i być może najważniejsza decyzja, jaką podejmujemy przed zabraniem się do e-zakupów. Trzeba pamiętać, że już sam sprzęt ma duże znaczenie dla bezpieczeństwa danych, które udostępniamy sprzedawcy podczas dokonywania transakcji. Korzystanie z publicznych urządzeń i sieci w bibliotekach, restauracjach czy kawiarenkach internetowych niekoniecznie jest dobrym pomysłem, jeśli chodzi o operacje związane z dokonywaniem płatności przez internet.

W ogólnodostępnej sieci nigdy nie możemy być pewni posiadanych przez nią zabezpieczeń. Istnieje więc ryzyko, że poufne informacje trafią w niepowołane ręce bez naszej zgody i kontroli. Aby tego uniknąć, trzeba zawsze korzystać z zaufanego komputera, który został uprzednio zaopatrzony w odpowiednie oprogramowanie. Dobry program antywirusowy oraz jego regularne aktualizowanie to podstawa, ponieważ może uchronić nas przed zainstalowaniem złośliwej aplikacji czy działaniami hakerów w momencie wykonywania przelewów internetowych.
 

2. Uważaj na oszustów w sieci


Zabezpieczenie antywirusem jest bardzo ważne, czasem jednak niewystarczające. W sieci roi się od cyberoszustów, którzy tylko czekają, aby wyłudzić od nas pieniądze lub przechwycić dane. Aby nie dać się przechytrzyć internetowym fałszerzom, przed skorzystaniem z oferty e-sklepu koniecznie trzeba przeczytać jego regulamin. Tam znajdują się zasady ochrony danych, warunki kupna, sposoby płatności na usługę, możliwość zwrotu czy reklamacji towaru. Brak regulaminu powinien być sygnałem, że mamy do czynienia z nieuczciwym sprzedawcą i impulsem do odwrotu.

Zdarza się, że oszuści internetowi podszywają się pod różne instytucje, np. banki i wysyłają do użytkowników e-maile z prośbą o potwierdzenie numeru karty kredytowej, podanie hasła czy loginu lub kliknięcie dedykowanego linku – mówi Artur Wojtczuk z systemu płatności online Paybynet Sprawcy w takich wiadomościach potrafią stworzyć logo lub szatę graficzną łudząco podobne do tych, które są wykorzystywane przez instytucję, za którą się podają.

W sytuacji, kiedy otrzymamy tego typu korespondencję, powinniśmy upewnić się, czy informacje w niej zawarte są zgodne z prawdą. Można to zweryfikować na stronie internetowej danego banku, wpisując w tym celu adres witryny w wyszukiwarce. Nigdy nie klikamy w podany w mailu link, który jest nam sugerowany jako link do banku, ponieważ mogłoby to spowodować automatyczne zainstalowanie na naszym komputerze złośliwego oprogramowania lub może to być po prostu próba wyłudzenia na „podstawionej” stronie naszych danych do logowania i potwierdzania transakcji – podkreśla Artur Wojtczuk.
 

3. Chroń swoje dane logowania do bankowości elektronicznej


Kluczowe wśród zasad bezpieczeństwa podczas poruszania się w środowisku internetowym jest używanie unikatowego hasła dla każdego z ważnych dla nas kont, zarówno jeśli chodzi o pocztę elektroniczną, jak i elektroniczne konto bankowe. Posiadanie wielu różnych haseł jest mało wygodne ze względu na konieczność ich zapamiętania, ale stanowi dobre zabezpieczenie naszych danych. Drugą praktyką, która utrudni bądź uniemożliwi odgadnięcie lub przechwycenie haseł, jest tworzenie ich jako długich sekwencji różnego rodzaju znaków. Umieszczenie symboli, cyfr i liter różnej wielkości utrudnia zadanie cyberprzestępcom i zmniejsza prawdopodobieństwo przechwycenia chronionych informacji. Trzecie, co warto podkreślić, to regularna zmiana hasła, która utrudni potencjalnemu hakerowi odszyfrowanie klucza dostępu do rachunku bankowego.

Ważne, aby nikomu nie ujawniać danych logowania do bankowości elektronicznej i nie zostawiać ich zapisanych w miejscu dostępnym dla innych osób. Trzeba pamiętać, że są to informacje, które mogą zostać wykorzystane w celu kradzieży pieniędzy z naszego konta. Należy też bezwzględnie ignorować wszystkie e-maile z prośbą o ich podanie bądź wprowadzenie na stronie do logowania, ponieważ banki nie wysyłają do swoich klientów tego rodzaju korespondencji.
 

4. Sprawdź wiarygodność sklepu internetowego


Jeśli wiarygodność e-sklepu budzi nasze wątpliwości, powinniśmy wykonać kilka kroków, które pozwolą stwierdzić jego rzetelność. Każdy godny zaufania sklep internetowy zamieszcza na swojej stronie dane poświadczające prowadzenie działalności gospodarczej, jak adres, numer telefonu, REGON czy NIP. Mając takie informacje, z łatwością możemy sprawdzić w Głównym Urzędzie Statystycznym, czy są one prawdziwe i czy firma rzeczywiście istnieje. Ponadto warto prześledzić zrealizowane transakcje i zapoznać się z komentarzami klientów lub popytać o opinie wśród własnych znajomych. Należy również wystrzegać się sklepów funkcjonujących pod niespotykanymi domenami i korzystać wyłącznie ze sprawdzonych już serwisów internetowych. Pozwoli to uniknąć relacji z niesolidnymi sprzedawcami.

Co istotne, każdorazowo należy sprawdzać, czy strona z której korzystamy, jest godna zaufania. Jak to zrobić? Na początku adresu każdej witryny widnieje skrót „https” lub „http”. Końcówka z „s” oznacza, że mamy do czynienia z połączeniem szyfrowanym, które zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia nieprawidłowości przy zakupie produktów poprzez przelew online. Oprócz upewnienia się, czy połączenie jest objęte szyfrem, należy spojrzeć, czy znajduje się symbol kluczyka lub kłódki. Po kliknięciu na ikonę otrzymamy informacje o posiadanych przez stronę certyfikatach. Jeśli uzyskanie takich danych jest z jakichś powodów niemożliwe, najlepiej rozważyć rezygnację z zakupów w danym sklepie.
 

5. Wybierz optymalny dla siebie system płatności on-line


Realizacja zakupów internetowych wiąże się z wyborem specyficznych sposobów płatności on-line. Klienci mogą regulować należności w sieci przy użyciu kart płatniczych, tradycyjnych przelewów bankowych bądź za pośrednictwem nowoczesnych systemów płatności internetowych. Tym, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze optymalnego dla siebie rozwiązania, jest wygoda, czas realizacji płatności, a zwłaszcza bezpieczeństwo transakcji.

Ostatnio w Polsce popularne są przelewy internetowe typu pay-by-link, które bardzo szybko zyskały uznanie klientów – mówi Artur Wojtczuk z KIR Rozwiązanie to cieszy się dużym zainteresowaniem, ponieważ umożliwia wygodne oraz całkowicie bezpieczne wykonywanie transakcji i znajduje zastosowanie nie tylko w sklepach internetowych, lecz także w serwisach aukcyjnych czy płatnościach masowych. Istnieje już kilka narzędzi działających na bazie tej metody, jak choćby system szybkich płatności Paybynet, który gwarantuje przekazywanie pieniędzy bezpośrednio z konta nadawcy na rachunek bankowy adresata.

Jeśli decydujemy się na skorzystanie z płatności opartych o szybkie przelewy internetowe, musimy zwrócić uwagę na jego odbiorcę, który zostanie automatycznie podstawiony w systemie bankowości elektronicznej. Niektóre systemy płatności online wymagają bowiem przelania pieniędzy najpierw do instytucji rozliczającej (warto upewnić się, że jest to znana marka poważnego operatora), ale są też takie, dzięki którym przelejemy pieniądze bezpośrednio ze swojego konta na konto sklepu. W praktyce oznacza to, że po wybraniu w sklepie internetowym np. opcji szybkiej płatności przelewem Paybynet i po zalogowaniu się na swój rachunek w bankowości internetowej zobaczymy już wypełniony przelew z danymi sprzedawcy, co znacznie przyspieszy cały proces.

Automatyczne uzupełnienie danych do przelewu przez internet takich jak nazwa i dokładny adres odbiorcy płatności eliminuje ryzyko popełnienia błędu przy ich wypełnianiu przez klienta. Jest to spore udogodnienie, szczególnie jeśli wyobrazimy sobie, że na przykład błędnie wpisaliśmy numer konta bankowego i pieniądze powędrowały do niewłaściwego adresata – podkreśla A. Wojtczuk.

lista aktualności