Aktualności

Opłać szybko e-PIT 2023 dzięki Paybynet

Data: 2024.03.14

Na złożenie zeznań podatkowych za 2023 r. mamy czas do 30 kwietnia. Osoby korzystające z bankowości elektronicznej mogą rozliczyć swoje zobowiązania wobec fiskusa za pomocą Paybynet, czyli systemu szybkich płatności internetowych.

20 mln deklaracji podatkowych za 2022 rok, tj. 94 proc., podatnicy złożyli elektronicznie, z czego większość, bo aż 11,9 mln przez usługę Twój e-PIT. Tylko 1,3 mln zeznań wpłynęło w wersji papierowej¹. Najpopularniejszym sposobem składania deklaracji była usługa Twój e-PIT, wykorzystująca system do szybkich i bezpośrednich płatności internetowych Paybynet, którego operatorem jest KIR.

Pierwsze miesiące roku to tradycyjnie czas składania deklaracji podatkowych. Większość rozliczających się wypełnia formularz PIT-37, przeznaczony dla osób mających przychody uzyskiwane na podstawie umowy o pracę, umowy o dzieło lub umowy zlecenia. Drugim najczęściej używanym formularzem jest przeznaczony dla osób prowadzących działalność gospodarczą PIT-36, który w 2022 r. roku wypełniło blisko 3 mln osób.

Pod względem sposobu składania deklaracji podatkowych najpopularniejsza od lat pozostaje ścieżka internetowa. Większość Polaków wybiera usługę Twój e-PIT. Popularność tego rozwiązania wynika z jego przejrzystości, bezpieczeństwa i niezawodności. Na drugim miejscu pod względem popularności znalazł się system e-deklaracje udostępniony przez Ministerstwo Finansów – w 2022 roku skorzystało z niego 8 mln osób.

Żeby skorzystać z usługi Twój e-PIT należy zalogować się do serwisu e-Urząd Skarbowy, na stronie podatki.gov.pl. Wśród zalet wynikających z korzystania z usługi Twój e-PIT wyróżnić należy możliwość dopłacenia podatku za pośrednictwem Paybynet – w 2022 r. ten obowiązek dotyczył 1,8 mln osób. Narzędzie dostarczane przez KIR wypełnia automatycznie wszystkie niezbędne pola, takie jak dane urzędu skarbowego, kwotę czy rodzaj zobowiązania podatkowego. Obowiązkiem podatnika jest jedynie autoryzacja przelewu.

System Paybynet został utworzony z myślą o wygodzie i bezpieczeństwie użytkowników. Nic więc dziwnego, że jego popularność stale rośnie, szczególnie w okresie składania deklaracji podatkowych. Dzięki niemu podatnicy mogą opłacić należności bez konieczności dodatkowego logowania się przez stronę lub aplikację swojego banku, co znacznie skraca czas i upraszcza wypełnienie obowiązku podatkowego – mówi Przemysław Soboń, dyrektor Linii biznesowej płatności internetowe w KIR.

System Paybynet jest zintegrowany m.in. z elektroniczną Platformą Usług Administracji Publicznej (ePUAP) oraz innymi systemami e-urzędów, dzięki czemu umożliwia regulowanie opłat administracyjnych online i generowanie Elektronicznego Poświadczenia Opłaty. Z systemu korzysta kilkaset jednostek administracji publicznej.
 

¹ Podsumowanie rozliczeń PIT za 2022 rok (kis.gov.pl)

 

lista aktualności